نان کروسان 865432153

آموزش دو نوع نان کروسان بسیار لذیذ

نان کروسان بدون تردید از نان های پرطرفدار در این روز ها محسوب شده که اغلب برای صبحانه درست می شود . ما در این مقاله قصد داریم آموزش  دونوع  نان کروسان  را  داشته باشیم . پس این مطلب را از دست ندهید و آن را برای فرزندان خود تهیه کنید  تا بتوانید  وعده صبحانه در کنار نان  تست و نان های دیگر  خوراکی سالم را جایگزین  شیرینی  با شکر های افزودنی کنید .

مواد لازم نان کروسان

 • آب ولرم ۱ لیوان
 • شیر ولرم ۱ لیوان
 • روغن مایع ½ لیوان
 • شکر ۳ قاشق غذاخوری
 • نمک ۲ قاشق چایخوری
 • خمیر مایه فوری ۱ قاشق غذاخوری
 • آرد ۵ لیوان
 • کره ۱۵۰ گرم
 • زرده تخم مرغ ۱ عدد

نان کروسان 8645321

مراحل طرز تهیه نانِ کروسان

مرحله اول : ابتدا خمیر مایه فوری را به همراه آب ولرم و ۱ قاشق غذاخوری از شکر داخل یک کاسه کوچک می ریزیم سپس هم میزنیم و  درب کاسه را می پوشانیم و به مدت ۱۰ دقیقه کنار می گذاریم تا خمیر مایه عمل بیاید.  پس از طی این مدت شیر ولرم را  داخل یک کاسه مناسب می ریزیم و با هم ترکیب می کنیم تا یکدست شوند. در ادامه ۴ لیوان از آرد را به همراه نمک الک کرده و با هم ترکیب می کنیم تا زمانی که خمیر جمع شود .

مرحله دوم : پس از اینکه خمیر آماده شد، یک کاسه بزرگ را با روغن چرب می کنیم، سپس خمیر را چونه می گیریم و درون کاسه قرار می دهیم. در ادامه روی کاسه را با سلفون می پوشانیم و به مدت یک ساعت در فضای آشپزخانه استراحت می دهیم.

مرحله سوم : پس از اینکه حجم خمیر تقریبا دو برابر شد، سطح کار را آرد پاشی می کنیم، سپس خمیر را به سطح کار منتقل می کنیم و کمی ورز می دهیم تا هوای اضافی آن گرفته شود. در این مرحله هر قسمت را چونه می گیریم، سپس روی سطح آرد پاشی شده با وردنده  آن را می کنیم سپس روی آن کمی کره آب شده می مالیم.

مرحله چهارم :  در ادامه  لایه بعدی را قرار می دهیم و مجددا مقداری کره می مالیم. به همین صورت تمام لایه های خمیر را روی هم قرار می دهیم. روی لایه آخر نباید کره بمالیم. پس از اینکه خمیر آماده شده روی آنرا سلفون می کشیم و در یخچال قرار می دهیم. پس از گذشت ۲۰ دقیقه خمیر را از یخچال خارج می کنیم، سپس روی سطح کار را آردپاشی می کنیم و خمیر را به سطح کار منتقل می کنیم. در ادامه خمیر لایه ای را به صورت یکدست با وردنه باز می کنیم و به صورت مثلثی برش می زنیم.

مرحله پنجم : سپس  در صورت تمایل مقداری شکلات یا پنیر روی سمت پهن خمیرها قرار می دهیم و خمیرها را به صورت رولی جمع می کنیم. انتهای خمیر مثلثی را با دست فشار می دهیم تا کاملا به خمیر بچسبد و هنگام پخت جدا نشود. در این مرحله فر را با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن می کنیم تا به خوبی گرم شود، سپس سینی فر را با کاغذ روغنی پوشش می دهیم. در ادامه خمیرها را به آرامی به سینی فر منتقل می کنیم، سپس رویشان را با پارچه می پوشانیم.

نان کروسان 897645321

مرحله آخر :

حالا صبر می کنیم  خمیر به همین صورت به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه استراحت کند، سپس با زرده تخم مرغ آنرا رومال کرده و درون فر قرار می دهیم. حدودا بین ۳۵ تا ۴۵ دقیقه زمان برای پخت نان کروسان نیاز است. در نهایت گریل را روشن می کنیم تا روی نان ها طلایی شود.

 1. مواد لازم کروسان مغز دار
 • آرد شیرینی پزی حدود ۵ پیمانه
 • شکر ۱ قاشق غذاخوری
 • پودر خمیر مایه فوری ۱ قاشق غذاخوری
 • آب ولرم ½ لیوان
 • روغن مایع ½ لیوان
 • تخم مرغ ۱ عدد

مرحله اول

ابتدا آب ولرم را به همراه شکر در یک ظرف مناسب مخلوط میکنیم، سپس پودر خمیر مایه فوری را اضافه می کنیم و پس از کمی مخلوط کردن درب ظرف را می گذاریم و آن را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در یک جای گرم قرار می دهیم تا خمیر مایه عمل بیاید.

مرحله دوم

در این مرحله زرده و سفیده تخم مرغ را جدا می کنیم، زرده را داخل یخچال قرار می دهیم برای رومال و سفیده تخم مرغ را به همراه نصف لیوان و روغن داخل یک ظرف مناسب می ریزیم و خوب مخلوط می کنیم تا با هم یکدست شوند.در ادامه خمیر مایه عمل امده را به مواد اضافه می کنیم و در حدی که با هم یکدست شوند مخلوط می کنیم. آرد را الک می کینم و کم کم به مواد اضافه می کنیم تا خمیر جمع شود. خمیر در پایان باید کمی چسبندگی داشته باشد.

مرحله پنجم

پس از اینکه خمیرمان کمی چسبندگی داشت آن را چند دقیقه ورز می دهیم تا کاملا یکدست  شود. در ادامه یک ظرف با حداقل حجم دو برابر خمیر را با روغن چرب می کنیم سپس خمیر را چونه می گیریم و داخل ظرف قرار می دهیم اجازه می دهیم تا خمیر استراحت کند و حجم آن دوبرابر شود .

مرحله هفتم

سپس  خمیر را چونه میگیریم و آن ها  را تا حد امکان با وردنه باز می کنیم، سپس خمیرهای باز شده را روی هم قرار می دهیم.

حالا داخل یک از لبه ها کمی شکلات قرار می دهیم و  آن ها را به صورت لوله ای جمع می کنیم. سینی را با کمی روغن چرب می کنیم. خمیرهای لوله شده را با فاصله داخل سینی فر می چینیم و در فر آماده و ز قبل گرم شده نیز قرار می دهیم

مرحله هشتم : برای اینکه فضای فر مرطوب شود یک کاسه آب جوش هم داخل فر قرار می دهیم. پس از گذشت ۱۵ دقیقه روی خمیرهای را با زرده تخم مرغ رمال می کنیم و در صورت تمایل کمی کنجد می پاشیم و در طبقه وسط فر قرار می دهیم.

و در آخر حدود ۲۰ تا ۲۵ دقیقه زمان برای پخت خمیر نیاز است. پس از اینکه کروسان ها پختند، گریل را چند دقیقه روشن می کنیم تا روی کروسان ها نیز طلایی شود. در آخر نان ها را از فر خارج می کنیم و اجازه می دهیم تا در دمای محیط خنک شوند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن