نان محلی98653453

آموزش 3 نوع نان محلی شهر مازندران

استان مازندران به عنوان یکی از زیبا ترین و دیدنی ترین شهر های شمالی ایران محسوب می شود که به دلیل وجود بانوان با سلیقه غذا و نان های محلی  متنوع  پخت می شود که  به همین دلیل سالانه گردشگران زیادی از نقاط دور و نزدیک ایران به خود جذب می کند .   ما در این مطلب تصمیم داریم تا سه نوع نان محلی بسیار لذیذ مختص به شهر مازندران رابه شما آموزش دهیم . تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا بتواند در روزهای مختلف  این نان ها را تهیه کنید و به همراه خانواده خود نان گرم را میل کنید .

اولین نانی که در ابتدا قصد داریم  تا طرز تهیه آن را به شما آموزش دهیم نان کوهی مازندران  است که به ذلیل طعم بسیار خوب طرفداران بسیار زیادی دارد . این نان کوهی مواد میانی گردویی  داشته که سبب چندین برابر کردن طعم و خاصیت  نان می شود .

مواد لازم برای نان کوهی مازندران

  • برای خمیر

آرد    2 پیمانه
تخم مرغ درشت      1عدد
خمیر مایه      1 قاشق غذاخوری سر صاف
شکر         1 قاشق غذاخوری سر صاف
شیر ولرم       1/2 پیمانه
روغن مایع یا کره ذوب شده     1/4 پیمانه
آب گرم      1/2 پیمانه
نمک       1/2 قاشق چایخوری

  • مواد میانی نان و رومال

رازیانه   1 قاشق غذاخوری
هل    1 قاشق چایخوری
گردو       5 عدد
کنجد      2 قاشق غذاخوری
شکر       3 قاشق غذاخوری
زرده تخم مرغ برای رومال

 نان محلی 8653465341

طرز تهیه نان کوهی

در مرحله اول : خمیر مایه و شکر را در لیوان آب گرم بریزید و کنار بگذارید تا خمیر مایه عمل بیاید. سپس آن را با سایر مواد لازم برای خمیر مخلوط کنید و خوب ورز بدهید. بسته به جنس آرد ممکن است نیاز به آرد بیشتری باشد.
دقت  داشته باشید تا جایی آرد اضافه کنید که خمیر نرم و لطیفی بدست بیاید و سفت نشود. خمیر کمی چسبنده خواهد بود، پس نگران آن نباشید. روی خمیر را با پارچه بپوشانید و در جای گرمی برای حدود 2 ساعت استراحت دهید.

مرحله دوم : مواد داخلی بجز شکر را در آسیاب بریزید و فقط چند پالس بزنید تا گردوها خرد شوند ولی کامل پودر نشوند. مراقب باشید بیش از حد رازیانه نریزید چون نان شما را تلخ می کند. سپس شکر را هم به مواد اضافه کنید و خوب هم بزنید.
در ادامه  خمیر را کمی ورز بدهید و به اندازه ای بزرگتر از توپ پینگ پونگ جدا کنید. آن را کمی باز کنید و مقداری از مواد تهیه شده را داخلش قرار بدهید. خمیر را دور آن بپیچید. آن را خوب ببندید تا حین پخت مواد از درز خمیر مواد بیرون نزنند و نسوزند.

مرحله سوم : سپس خمیرها را در سینی فر چرب شده بچینید و با زرده تخم مرغ رومال کنید و کمی هم کنجد بپاشید. در فر از پیش گرم شده با دمای 180 درجه برای حدود یک ربع تا بیست دقیقه قرار بدهید.
این نان ها برای صبحانه و عصرانه و حتی میان وعده مدرسه بچه ها عالی است.

  1. نان پنجه کش
  • مواد لازم

آرد گندم     ۷۰۰ گرم
تخم مرغ         ۴ عدد
کره            ۱۰ گرم
شکر           ۲۵۰ گرم
مایه خمیر          ۱۵ گرم
آب            نیم لیتر
کنجد           ۱۰۰ گرم
ماست        ۱۴۰ گرم
نمک           ۲۰گرم

طرز تهیه

مرحله اول :  ابتدا  آرد را با مایه خمیر که از قبل با آب مخلوط شده، آب، تخم مرغ، شکر و کره مخلوط کرده با دقت به مدت زیادی ورز می دهند. خمیر این نوع نان باید از دیگر خمیر نان ها کمی شل تر باشد.  وقتی خمیر نان آماده شد، روی لگن را با پارچه ای می پوشانند تا این خمیر استراحت کند .
بعد از  یک الی دو ساعت خمیر آن را تکه تکه دوباره با دست ورز داده آن را  به اصطلاح بنه وار می کنند و آن را  روی تخته قرار داده با وردنه آن را پهن و کمی دراز می کنند.  خمیر پنجه کش برای پختن آماده است.

مرحله دوم:  ماست و کنجد را خوب با هم، مخلوط می کنند و خمیر پنجه کش را قبل از گذاشتن در تنور این دست و آن دست می کنند تا درازتر شود. درازی یک پنجه کش به نیم متر هم ممکن است برسد. سپس ترکیب کنجد را بر روی خمیر می ریزند
خمیر نان را به کناره تنور می چسبانند و با قهوه ای شدن پشت نان آن را از تنور در می آورند.

این نوع نان نیز مانند دیگر نان های هم خانواده ی خود، مانند گرد نان و کشتاک دارای مواد معدنی است و مصرف روزانه آن به همه ی سنین توصیه می شود.

نان محلی 64531253412

نان شمالی کلن
  • مواد لازم

آرد       ۳ پیمانه
شکر     ۵ قاشق غذا خوری
خمیر مایه      ۱ قاشق غذا خوری سرپر
روغن مایع      ۲ قاشق غذا خوری
نمک      نوک قاشق مربا خوری
آب ولرم      به مقدار لازم

  • مواد لازم رومال

زعفران     ۳ قاشق غذا خوری
زرده تخم مرغ      ۱ عدد
روغن مایع     ۲ قاشق غذا خوری
کنجد       به مقدار لازم

طرز تهیه

مرحله اول :  آرد را الک کرده به همراه خمیر مایه، نمک، شکر و روغن مایع در ظرف ریخته و باهم مخلوط می کنیم.

مرحله دوم :  کم کم آب ولرم را به موادمون اضافه می کنیم و ورز می دهیم تا زمانی که دیگر خمیر به دست نچسبد.سپس روی ظرف خمیر را با سلفون می پوشانیم و به مدت ۱ ساعت در جای گرمی قرار می دهیم تا خمیر ور بیاید و چند برابر حجمش اضافه شود.

مرحله سوم : بعد از یک ساعت روی خمیر را باز کرده و آن را دوباره کمی ورز می دهیم ته و اطراف قابلمه را با روغن چرب می کنیم. از خمیر گلوله گلوله برمی داریم و به شکل گل در قابلمه می چینیم. روی قابلمه را با سلفون به مدت نیم ساعت می پوشانیم تا خمیر استراحت کند.
مرحله چهارم :  سلفون را از روی قابلمه برمی داریم. زعفران، روغن مایع و زرده تخم مرغ را در ظرفی مخلوط کرده با فرچه روی خمیر می مالیم و با کنجد و سیاه دانه روی خمیر را تزیین می کنیم. سپس  روی حرارت ملایم گاز شعله پخش کن گذاشته و قابلمه را روی آن قرار می دهیم. توجه داشته باشید که در قابلمه را نیم ساعت اول باز نکنید و برای طلایی شدن روی نان آن را در فر قرار داده و برای زمان کوتاهی گریل را روشن کرده تا روی نان طلایی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن