شیرینی شستی 8746534

طرز تهیه شیرینی شستی  به روش ساده

شیرینی شستی یکی از انواع شیرینی های سنتی ایرانی است که با رسپی ها و طعم های متنوعی درست می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه شیرینی شستی در ادامه با سایت چی شی همراه باشید.شیرینی نان چرخی که با نام شیرینی چرخی هم شناخته می شود یکی از انواع شیرینی ها اصیل و خوشمزه ایرانی است که ما در این مطلب سعی داریم تا آموزش این شیرینی بسیار لذیذ را آموزش دهیم با ما همراه باشید.

مواد لازم شیرینی شستی

  1. آرد سفید :                           ۱۲۰ گرم
  2. آرد برنج :            ۵۰ گرم
  3. روغن جامد یا روغن حیوانی: ۱۰۰ گرم
  4. کره :              ۲۵ گرم
  5. پودر قند :     ۹۵ گرم
  6. پودر هل :            ۱ قاشق مرباخوری
  7. زرده تخم مرغ : ۱ عدد
  8. زعفران دم کرده : به مقدار کافی
  9. طرز تهیه شیرینی : شستی

شیرینی شستی 87456431

طرز تهیه شیرینی شستی

مرحله اول

در این مرحله برای تهیه شیرینی شستی خوشمزه به روش سنتی ابتدا از ۳۰ دقیقه قبل کره و روغن جامد یا حیوانی را از یخچال خارج می کنیم و در محیط آشپزخانه قرار می دهیم،  سپس اجازه می دهیم با دمای محیط هماهنگ شوند.

مرحله دوم

آرد سفید را به همراه آرد برنج و پودر قند درون ۳ ظرف جداگانه می ریزیم، سپس هر کدام را درون الک می ریزیم و ۳ مرتبه الک می کنیم. در ادامه درون یک کاسه مناسب کره و روغن را می ریزیم.

مرحله سوم

حالا پودر قند الک شده را به مخلوط کره اضافه می کنیم، سپس با دور تند همزن برقی به مدت ۴ تا ۵ دقیقه مخلوط می کنیم تا مواد سفید و سبک شود. در ادامه آرد سفید الک شده را به مخلوط پودر قند اضافه می کنیم.

مرحله چهارم

در این مرحله مواد را مخلوط می کنیم، سپس آرد برنج را به همراه پودر هل به آن اضافه می کنیم و با نوک انگشت خمیر را ورز می دهیم. توجه داشته باشید خمیر را به علت داشتن روغن جامد یا حیوانی زیاد ورز ندهید.

مرحله پنجم

توجه داشته باشید ورز دادن زیاد خمیر باعث می شود خمیر به روغن بیوفتد. در ادامه خمیر را درون یک نایلون فریزر قرار می دهیم، سپس درون یخچال قرار می دهیم و اجازه می دهیم به مدت ۱ ساعت استراحت کند.

شیرینی شستی 874654646

مرحله ششم

حالا فر را روی حرارت ۱۷۰ درجه سانتی گراد قرار می دهیم، سپس اجازه می دهیم فر کاملا گرم شود. در ادامه روی سینی فر را با کاغذ روغنی می پوشانیم، سپس خمیر را پس از گذشت ۱ ساعت از یخچال خارج می کنیم.

مرحله هفتم

در این مرحله مقداری از خمیر بر می داریم و در دست به شکل دلخواه فرم می دهیم، سپس وسط شیرینی را با انگشت کمی فشار می دهیم تا حفره ایجاد شود. در ادامه درون یک کاسه مناسب زرده تخم مرغ را می ریزیم.

مرحله هشتم

در این مرحله زعفران دم کرده غلیظ را به زرده تخم مرغ اضافه می کنیم، سپس با چنگال مخلوط می کنیم تا بافت تخم مرغ باز شود. در ادامه چند قطره از مخلوط زرده تخم مرغ و زعفران درون حفره شیرینی ها می ریزیم.

مرحله نهم

در این مرحله شیرینی ها را روی سینی فر قرار می دهیم، سپس سینی را درون فر می گذاریم و اجازه می دهیم به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه درون فر بماند تا شیرینی ها بپزند. هر ۵ دقیقه یک بار شیرینی را چک می کنیم تا زیر شیرینی نسوزد.

مرحله دهم

در نهایت زمانی که شیرینی ها کاملا پخت، سینی را از فر خارج می کنیم و اجازه می دهیم شیرینی ها کاملا خنک شوند. در آخر شیرینی ها را درون ظرف مورد نظرمان می چینیم و به همراه چای سرو می کنیم. نوش جان.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن