کیک اسفنجی بدون فر 8456132501

طرز تهیه “کیک اسفنجی بدون فر” (قابلمه ای ) در خانه برای 4 الی 6 نفر + مرحله به مرحله

کیک اسفنجی بدون فر به دلیل بافت جالبی که دارد مورد توجه اکثر مردم قرار گرفته است و با انتخاب یک قابلمه مناسب می توانید در منزل کیک اسفنجی قابلمه ای تهیه کنید.

طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر ساده خانگی:

با داشتن وسایل کامل آشپزی می توانند کیک های مختلف مانند کیک ساده، کیک تولد، کیک شکلاتی ، کیک خیس و … را تهیه کنند ولی هنر آشپزی به این است که شما بتوانید بدون داشتن وسایل کامل این کیک های خوشمزه را تهیه کنید پس با همراه باشید تا طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر یا همان کیک اسفنجی قابلمه ای بدون فر را به صورت مرحله به مرحله به شما آموزش دهیم.

مواد لازم تهیه کیک اسفنجی قابلمه ای ساده:

  • تخم مرغ:  4 عدد
  • آرد:  5 پیمانه
  • شکر:  1 پیمانه
  • بکینگ پودر:  1 قاشق غذاخوری
  • وانیل:   1 قاشق چایخوری
  • آب داغ :  1 پیمانه
  • نمک مقدار کمی

کیک اسفنجی بدون فر  8432150415

دستور پخت کیک اسفنجی بدون فر خانگی:

نکته ای که باید اول گفته شود این است که شما باید هم قالب مناسب و هم اینکه یک قابلمه مناسب برای قالب خود داشته باشید تا بتوانید این کیک خوشمزه را با بهترین کیفیت تهیه کنید.

مرحله اول

در مرحله اول برای اینکه کیک اسفنجی به خوبی پف کند و حالت خوبی بگیرد زرده و سفیده تخم مرغ را از هم جدا می کنیم و در ظروف مناسب نگهداری می کنیم. سپس سفیده تخم مرغ را با هم زن برقی می زنیم و سپس نصف پیمانه شکر را درون آن میریزیم و به خوبی به مدت ده الی پانزده دقیقه می زنیم و سپس در یخچال می گذاریم.

نکته 1 :برای آموزش ترفند جدا کردن زرده تخم مرغ کلیک کنید.

نکته 2:سفیده را تا زمانی بزنید تا به خوبی سفت شود و با برگرداندن ظرف سفیده از ظرف نریزد.

مرحله دوم

در این مرحله به سراغ زرده تخم مرغ می رویم و شکر باقیمانده و وانیل را اضافه می کنیم و هم می زنیم و وقتی زرده شروع به رنگ عوض کردن کرد آب داغ(جوش) را کم‌کم و در چند نوبت به آن اضافه می کنیم و به خوبی و با سرعت بالا هم می زنیم تا زرده سفت نشود.

مرحله سوم

به سراغ آرد بروید و آن را با بکینگ پودر و مقدار کمی نمک مخلوط کنید و چندین بار از صافی عبور دهید (برای پف کردن زیاد کیک لازم می باشد) و سپس آن را کم‌کم و در چند مرحله به زرده اضافه کنید و به خوبی به وسیله لیسک  به صورت دورانی و در یک جهت مخلوط کنید.

کیک اسفنجی بدون فر  8453250456

مرحله چهارم

وقتی مواد در مرحله سوم به خوبی مخلوط شدند به سراغ سفیده که درون یخچال گذاشته ایم می رویم و آن را از یخچال خارج می کنیم و کم‌کم به مواد اصلی اضافه می کنیم و به آرامی مخلوط میکنیم، نیازی نیست که مواد هم زده شوند فقط باید با یکدیگر و در یک جهت ترکیب شوند.در این مرحله کار آماده‌سازی مواد اولیه به پایان می رسد.

مرحله پنجم

در این مرحله قالب خود را انتخاب کنید و کف قالب را مقداری با روغن چرب کنید و کاغذ روغنی را کف آن بگذارید و سپس مواد کیک را درون قالب بریزید و سطح آن را صاف کنید و چند ضربه به قالب بزنید تا هوای موجود درون مواد کیک خارج شود.سپس قابلمه ای که قالب بتواند در آن جای بگیرد را انتخاب کنید و روی شعله زیاد قرار دهید تا گرم شود و وقتی گرم شد شعله را کم کنید و کف قابلمه یک پایه فلزی بگذارید و قالب را روی آن قرار دهید و درب قابلمه را بگذارید و حدود 45 الی 60 دقیقه منتظر بمانید تا کیک آماده شود.

مرحله آخر

بعد از اینکه مطمئن شدید کیک پخته است شعله را خاموش کنید و قالب را از آن خارج کنید و به مدت 10 دقیقه کنار بگذارید تا دمای آن کم شود و کیک به راحتی از قالب جدا شود.سپس می توانید کیک را در کنار عزیزان خود میل بفرمایید.

نکات پایانی کیک اسفنجی قابلمه ای:

اگر از کاغذ روغنی استفاده نمی کنید می توانید به کف و دیواره قالب مقدار کمی آرد بریزید.

بعد از 45 دقیقه می توانید درب قابلمه را باز کنید تا از پخت کیک مطلع شوید اگر زودتر از این زمان باز کنید جلوی پف کردن کیک را می گیرید.

برای اطلاع از پخته شدن کیک از یک خلال چوبی استفاده کنید و آن را به وسط کیک فرو کنید اگر مواد کیک به آن نچسبیده بود کیک شما آماده است.

نکات تکمیلی در مورد کیک اسفنجی بدون فر

زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 30دقیقه و زمان پخت و انتظار آن در حدود 45دقیقه می باشد .

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن