شیرینی نان خرمایی 415646748418718574

 طرزتهیه شیرینی نان خرمایی در منزل

مواد مورد نیاز

 

مغز گردو                                                 150 گرم

تخم مرغ (زرده) برای تزیین شیرینی                  به مقدار لازم

خرما                                                      ۳۰۰ گرم

بیکینگ پودر                                           ۱ قاشق چای خوری

گلاب                                                     ۵ قاشق غذا خوری

ماست                                                   ‏ ۲ قاشق غذا خوری

کره                                                      ۲۲۰ گرم

آرد گندم                                                   ۳ لیوان

 

کره را روی حرارت بخار قرار دهید تا آب شود ( روش بن ماری ) ، بکینگ پودر و ماست را مخلوط کنید سپس به کره آب شده اضافه نمایید ، پس از مخلوط شدن مواد کم کم آرد را اضافه کنید و ۳ دقیقه ورز دهید ( فقط تا حدی ورز دهید که خمیر یکدست شود)

خمیر را داخل نایلون فریزر بگذارید و به مدت ۲ ساعت کناری قرار دهید ؛ در این مدت خرماها را بشویید و پوست و هسته خرما را جدا کنید سپس بهمراه مغز گردو و گلاب مخلوط و چرخ کنید ( در صورت تمایل می توانید ۱ قاشق چایخوری پودر دارچین یا رازیانه اضافه کنید)

پس از ۲ ساعت که خمیر آماده شد تکه هایی از خمیر بردارید و کف دست تان پهن کنید سپس داخل آن مقداری از خرمای چرخ شده بگذارید و از اطراف جمع کنید ( تمام شیرینی ها را به همین صورت اماده کنید )

نان خرمایی ها را داخل سینی فر بچینید و روی آنها را با برس زرده تخم مرغ بمالید سپس سینی را داخل فری که از قبل با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن کرده اید و گرم شده است به مدت ۱۵ – ۲۰ دقیقه قرار دهید تا روی نان خرمایی ها طلایی شود.

پس از آماده شدن نان خرمایی باید صبر کنید تا خوب سرد شوند سپس داخل ظرف قرار دهید ، این شیرینی ها بسیار ترد و شکننده میباشند و باید در زمان انتقال به ظرف خوب سرد شده باشند. می توانید بسته به سلیقه تان انواع مدل های این شیرینی خوشمزه را آماده کنید ، در صورت تمایل می توانید پیش از قرار دادن نان خرمایی ها در فر یک گردو برای زیبایی بیشتر روی نان خرمایی ها قرار دهید و یا زرده تخم مرغ را با مقداری زعفران دم کرده مخلوط کنید و روی نان خرمایی ها بزنید تا رنگ طلایی تری داشته باشید.

شیرینی نان خرمایی 8417876416874186741

 

مواد لازم شیرینی نان خرمایی

شیر                                           ۱ لیوان ۲ بند انگشت سرخالی

کره                                           ۷۰ گرم

تخم مرغ                                    ۲ عدد

شکر                                          ۴ قاشق غذاخوری

خمیر مایه فوری                            ۱ قاشق غذاخوری

آرد                                            حدود ۴ لیوان

زعفران دم کرده                             ۲ قاشق غذاخوری

وانیل                                         ۱ قاشق چایخوری

مواد میانی شیرینی

خرمای بدون هسته و پوست              ۲۰ عدد

مغز گردو                                    ½ پیمانه

دارچین                                        ۱ قاشق چایخوری

مواد رومال شیرینی

شیر                                           ۲ قاشق غذاخوری

کنجد                                          ۲ قاشق غذاخوری

شیرینی نان خرمایی 485474185416845115

طرز تهیه شیرینی نان خرمایی

مرحله اول

برای تهیه شیرینی نان خرمایی ابتدا خمیر مایه فوری را به همراه ۱ قاشق غذاخوری از شکر و شیر ولرم داخل یک کاسه کوچک با هم ترکیب می کنیم، سپس درب کاسه را می پوشانیم و آنرا به مدت ۱۰ دقیقه کنار می گذاریم.

مرحله دوم

در این مرحله باقیمانده شکر را به همراه ۱ تخم مرغ کامل و ۱ سفیده تخم مرغ داخل یک کاسه مناسب می ریزیم، سپس مواد را مخلوط می کنیم تا با هم یکدست شوند. در ادامه مایه خمیر عمل آمده را به کاسه اضافه می کنیم و کمی مخلوط می کنیم.

مرحله سوم

حالا زعفران دم کرده را به همراه وانیل و کره هم دمای محیط به کاسه اضافه می کنیم، سپس مواد را مجددا ترکیب می کنیم تا با هم یکدست شوند. در ادامه آرد را به صورت کنترل شده روی مواد درون کاسه الک می کنیم.

مرحله چهارم

حین اضافه کردن آرد مواد را با قاشق یا لیسک مخلوط می کنیم تا خمیر جمع شود. توجه داشته باشید که زمانی که دیگر خمیر به دست نچسبید، اضافه کردن آرد را متوقف می کنیم و خمیر را حدود ۱۰ دقیقه ورز می دهیم تا یکدست شود.

مرحله پنجم

در این مرحله یک کاسه بزرگ را با روغن چرب می کنیم، سپس خمیر را چونه می پگیریم و درون کاسه قرار می دهیم. در ادامه روی درب کاسه را با سلفون و یک پارچه ضخیم می پوشانیم و آنرا به مدت یک ساعت در فضای آشپزخانه استراحت می دهیم.

شیرینی نان خرمایی 416816874187415741

مرحله ششم

پس از اینکه خمیر استراحت کرد، هوای اضافی آنرا درون کاسه می گیریم، سپس خمیر را به سطح کار آرد پاشی شده منتقل می کنیم. حالا به اندازه یک نارنگی از خمیر بر می داریم و آنرا با دست باز می کنیم، سپس مقداری از مواد میانی در وسط خمیر قرار می دهیم.

مرحله هفتم

در این مرحله خمیر را مجددا جمع می کنیم تا مواد در وسط آن قرار بگیرند. حالا با کف دست خمیر را کمی باز می کنیم و کناره های خمیر را با قیچی برش می زنیم تا خمیر شبیه گل شود. در ادامه سینی فر را با کاغذ روغنی می پوشانیم.

مرحله هشتم

در این مرحله خمیرهای آماده شده را به ترتیب درون سینی فر می چینیم. در ادامه روی خمیرها را با پارچه نمدار می پوشانیم، سپس فر را با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن می کنیم تا به طور کامل گرم شود.

مرحله نهم

پس از گذشت ۱۵ دقیقه، زرده تخم مرغ باقیمانده را با شیر مخلوط می کنیم، سپس روی خمیرها را رومال می کنیم و در صورت تمایل مقداری کنجد نیز روی خمیرها می پاشیم. در ادامه سینی را در طبقه وسط فر قرار می دهیم.

مرحله دهم

برای پخت کامل شیرینی ها حدود ۳۰ تا ۳۵ دقیقه زمان نیاز است. پس از اینکه شیرینی ها به طور کامل پختند، آنها را از فر خارج کرده و اجازه می دهیم خنک شوند. در نهایت شیرینی ها را درون ظرف دلخواه می چینیم و سرو می کنیم.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن