خمیر پیتزای ایتالیایی 6565965

طرز تهیه خمیر پیتزای ایتالیایی به ساده ترین روش در خانه

خمیر پیتزا پایه اصلی تهیه پیتزا چه در خانه و چه در رستوران ها است. خمیر پیتزا به دو دسته تقسیم می شود ، یک خمیر پیتزای ایتالیایی نازک و ظریف دو خمیر پیتزای آمریکایی به صورت ضخیم  .

خمیر پیتزای ایتالیایی 656565

مواد لازم برای تهیه خمیر پیتزای ایتالیایی

آرد سفید 3 لیوان

آب 1 لیوان

پودر خمیر مایه فوری 1 قاشق غذاخوری

نمک ¼ قاشق غذاخوری

روغن زیتون 1 قاشق غذاخوری

مراحل تهیه خمیر پیتزای ایتالیایی

برای تهیه خمیر پیتزای حرفه ای ابتدا پودر خمیر مایه را با یک لیوان آب ولرم مخلوط می کنیم، سپس درب ظرف را می گذاریم و به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در یک جای گرم قرار می دهیم تا خمیر مایه عمل بیاید و حجمش تقریبا دو برابر شود. در ادامه آرد را دو مرتبه الک می کنیم تا کاملا صاف و نرم شود ، سپس آنرا داخل یک کاسه جادار می ریزیم. در وسط آرد با دست یک جای خالی ایجاد می کنیم سپس خمیر مایه را به همراه روغن زیتون و نمک داخل آن می ریزیم.

در ادامه شروع به ورز دادن و مخلوط کردن مواد می کنیم تا زمانی که خمیر صاف و یکدست به وجود بیاید. در این مرحله روی یک سطح صاف مقداری آرد می پاشیم سپس خمیر را روی سطح صاف قرار می دهیم و چندین بار باز و بسته می کنیم و ورز می دهیم تا تمام هوایی که میان خمیر قرار گرفته است به طور کامل خارج شود.

خمیر پیتزای ایتالیایی 68468485

پس از اینکه خمیر آماده یک قابلمه مناسب را با کمی روغن مایع چرب می کنیم سپس خمیر را درون قابلمه قرار می دهیم و با یک پارچه تمیز روی قابلمه را می پوشانیم. قابلمه را باید در یک جای گرم قرار دهیم تا خمیر حدود ۱ ساعت استراحت کند و وَر بیاید. بعد از دو ساعت حجم خمیر باید حدود یک و نیم تا دو برابر شده باشد. پس از اینکه خمیر وَر آمد روی یک سطح صاف کمی آرد می پاشیم سپس خمیر را به چهار قسمت مساوی تقسیم می کنیم و روی آرد قرار می دهیم. هر چهار قسمت را به صورت جداگانه مجددا کمی ورز می دهیم و باز و بسته می کنیم سپس هر قسمت از خمیر را داخل یک ظرف مخصوص پیتزا به صورت یکدست پهن می کنیم و با چنگال خمیرها را سوراخ می کنیم تا زیاد پف نکنند.

در این مرحله روی خمیرهای را با پارچه می پوشانیم، سپس به مدت ۳۰ دقیقه ظرف های پیتزا را کنار می گذاریم تا مجددا خمیر کمی استراحت کند. در ادامه فر را با حرارت ۲۶۰ درجه سانتیگراد روشن می کنیم تا گرم شود. پس از اینکه فر گرم شد یک ظرف آب داخل آن قرار می دهیم تا بخار آب موجود در فر کمی فضای فر را مرطوب کند. پس از گذشت ۳۰ دقیقه ظرف های پیتزا را داخل فر قرار می دهیم. پس از ۱۵ دقیقه پخت اولیه خمیر پیتزا انجام می شود.

البته می توانیم در همان باز اول مواد را روی پیتزا بریزیم و درون فر قرار دهیم، چون این خمیر نازک و ظریف است و به همین دلیل خیلی سریع می پزد. اگر خمیر ما ضخیم و دارای قطر بیشتری باشد باید حتما ۱۵ دقیقه به صورت جداگانه پخته شود. حالا باید ظرف های پیتزا را از فر خارج کنیم. در این مرحله می توانید مواد پیتزا را روی خمیرها بریزید و مجددا داخل فر قرار دهید تا پیتزا آماده شود یا اینکه خمیر های پیتزا را داخل کیسه فریزر قرار داده و در یخچال فریزر نگهداری کنید.

بهترین آرد برای تهیه خمیر پیتزا آرد مخصوص شیرینی پزی است که بافتی نرم و لطیف تر نسبت به آردهای نانوایی دارد. استفاده از آرد مخصوص قنادی ها باعث می شود که در پایان پخت خمیر پیتزای پوک تر و تردتری داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن