طرز تهیه شیرینی سرغربیلی، شیرینی سنتی گرگان

شیرینی سرغربیلی شیرینی محبوب شهرستان گرگان است این شیرینی سنتی و پرطرفدار اصالتا به شهرستان گرگان بازمیگردد که از سوغاتی های آن نیز محسوب می شود. از این شیرینی خوشمزه و تر در سفره های عید و میهمانی نیز استفاده می شود.  شیرینی سرغربیلی یا سرغربالی ظاهری شبیه تخم مرغ دارد ولی اندازه اش نصف تخم مرغ است. این شیرینی به صورت خانگی در روغن سرخ می شود ولی در روش بازاری آن ها را در فر تهیه میکند که طعمشان باهم متفاوت خواهد شد. علت نامگذاری شیرینی سرغربالی به دلیل استفاده از غربال برای فرم دادن آن به صورت محلی است. در روش محلی بعد از گرد کردن خمیر شیرینی آن را روی غربال ( توری مشبک درشت ) می گذارند و بین کف دست و غربال می چرخانند تا فرم دوکی شکل بگیرید و طرح توری مشبک غربال روی شیرینی بیوفتد.

با کالنی همراه باشید تا آموزش این شیرینی سنتی خوشمزه را آموزش ببینیم.

 

 

 

شیرینی سرغبیلی 485416846841

 

مواد لازم برای تهیه شیرینی سرغربیلی

  • آرد سفید ۳ لیوان
  • روغن جامد ۱ لیوان
  • خمیر مایه فوری ۱ قاشق غذاخوری
  • پودر قند به مقدار کافی
  • پودر هل به مقدار کافی
  • آب ولرم به مقدار کافی
  • روغن مایع به مقدار کافی

شیرینی سرغربیلی 1541684168741687486741

 

مراحل تهیه شیرینی سنتی گرگان

مرحله اول
برای تهیه شیرینی سرغربیلی خوشمزه ابتدای کار آرد را درون الک می ریزیم، سپس ۳ مرتبه الک می کنیم. در ادامه آرد را به همراه خمیر مایه فوری درون یک کاسه مناسب می ریزیم، سپس مخلوط می کنیم.
مرحله دوم:
حالا روغن جامد را روی حرارت غیر مستقیم بخار کتری بنماری می کنیم تا کاملا ذوب شود. در ادامه روغن را به مخلوط آرد و خمیر مایه اضافه می کنیم، سپس مخلوط می کنیم. در ادامه آب را کنترل شده به مخلوط خمیر اضافه می کنیم.
مرحله سوم:
در این مرحله خمیر را ورز می دهیم و زمانی که خمیری نرم و لطیف که به دست نمی چسبد درون کاسه جمع شد اضافه کردن آب را متوقف می کنیم. در ادامه روی سطح کار را آرد پاشی می کنیم، سپس خمیر را روی سطح کار قرار می دهیم.
مرحله چهارم:
حالا خمیر را به مدت ۵ دقیقه ورز می دهیم تا کاملا نرم و لطیف شود. در ادامه خمیر را مجددا درون کاسه قرار می دهیم و روی آن را با سلفون می پوشانیم، سپس اجازه می دهیم به مدت ۱ ساعت در دمای محیط استراحت کند.
مرحله پنجم:
در این مرحله پس از گذشت این زمان مقداری از خمیر به اندازه گردو بر می داریم و به شکل دوک فرم می دهیم. در ادامه شیرینی ها را به همین شکل یا به شکل دلخواه فرم می دهیم تا خمیر شیرینی تمام شود.
مرحله ششم:
حالا روی سطح کار را با کاغذ روغنی می پوشانیم و شیرینی ها را با فاصله از هم روی کاغذ روغنی قرار می دهیم، سپس روی آن ها را با کیسه فریزر می پوشانیم و اجازه می دهیم شیرینی ها به مدت ۱۵ دقیقه استراحت کنند تا حجم بگیرد.
مرحله هفتم:ک
در این مرحله پس از گذشت این زمان یک ظرف گود و مناسب روی حرارت ملایم قرار می دهیم، سپس به اندازه ای که شیرینی ها درون آن شناور بمانند روغن می ریزیم. در ادامه اجازه می دهیم روغن کاملا گرم شود.
مرحله هشتم:
حالا شیرینی ها را درون تابه قرار می دهیم و اجازه می دهیم کاملا سرخ شود، سپس آن ها را روی دستمال حوله ای مخصوص آشپزخانه قرار می دهیم تا روغن اضافی شیرینی ها کشیده شده و کاملا خنک شوند.
مرحله نهم:
در نهایت پودر قند را به همراه پودر هل درون الک می ریزیم و درون یک ظرف مناسب الک می کنیم. در ادامه شیرینی ها را درون مخلوط پودر قند می غلطانیم تا کاملا آغشته شوند، سپس به همراه چای زعفرانی سرو می کنیم. نوش جان.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن