شیرینی نخودچی سنتی 216352635265

طرز تهیه شیرینی نخود چی | مخصوص عید نوروز

شیرینی نخودچی یکی از شیرینی‌های سنتی ایران است که به خصوص در مراسم عید نوروز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مراسم، شیرینی نخودچی زعفرانی به عنوان یکی از شیرینی‌های سنتی و محبوب ایرانی برای تقدیم به مهمانان و خانواده استفاده می‌شود. تاریخچه شیرینی نخودچی به دوران قاجار بازمی‌گردد با توجه به اینکه نخود در فرهنگ ایران قدرت و رونق را نمایان می‌سازد، این شیرینی به عنوان نماینده‌ای از این مفهوم در مراسم عید نوروز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، شیرینی نخودچی با رنگ سفید و شیرینی‌های دیگری که در این مراسم مورد استفاده قرار می‌گیرند، تزئیناتی زیبا و خاص را به میز نوروزی اضافه می‌کنند.علاوه بر این، شیرینی نخودچی به دلیل اینکه با استفاده از مواد اولیه ساده و موجود در هر خانه تهیه می‌شود، به عنوان یک شیرینی ارزان و سالم شناخته می‌شود. این شیرینی همچنین به عنوان یک شیرینی پراستفاده در مراسم خاص دیگری نیز مانند محرم و صفر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مواد لازم

پودر قند ۱۰۰ گرم
روغن جامد ۱۰۰ گرم
آرد نخودچی ۲۰۰ گرم
وانیل ¼ قاشق چایخوری
زعفران دم کرده به اندازه کافی (دلخواه)
هل سبز نصف قاشق مرباخوری

شیرینی نخودچی زعفرانی 216512465

طرز تهیه شیرینی نخودچی

1- برای تهیه شیرینی نخود اصیل  چی ابتدا پودر قند را الک می کنیم و روغن جامد را به آن اضافه می کنیم و خوب مخلوط می کنیم و ورز می دهیم تا ظاهرش شبیه به خامه شود و بعد آرد نخودچی را کم کم اضافه می کنیم.

2- این مرحله، مواد خمیری را به طور مداوم ورز می دهیم تا مواد به خوبی با هم ترکیب شوند و خمیر مناسبی شکل بگیرد. سپس هل، وانیل و زعفران را به خمیر اضافه می کنیم تا به آن طعم و بوی مطلوب بدهد.

بعد از ورز دادن خمیر، آن را داخل یک پلاستیک قرار می دهیم و بین ۶ تا ۲۴ ساعت در یخچال می گذاریم تا استراحت کند. این باعث می شود تا خمیر کاملا استراحت کند و در زمان پخت بهترین نتیجه را بدهد.

3- در این مرحله، فر را روشن کرده و آن را برای گرم شدن آماده می کنیم. سپس خمیر را روی تخته آشپزخانه یا یک سطح صاف قرار می دهیم و با وردنه روی آن، آن را صاف و یکدست می کنیم.

برای قالب زدن شیرینی، قالب های مورد نظر را روی خمیر امتحان می کنیم. به دلیل آنکه ضخامت خمیر باید به اندازه قالب ها باشد، در صورتی که مشاهده کردیم که ضخامت خمیر بیشتر است، با وردنه مجددا روی آن می کشیم تا بازتر شود و به ضخامت مورد نظر برسد. سپس تمام خمیر را با قالب ها قالب می زنیم و آماده می کنیم. در نهایت، سینی فر را بیرون می آوریم و قالب های شیرینی را داخل آن قرار می دهیم تا در فر بپزند.

4 -سپس کف آن کاغذ روغنی قرار می دهیم و شیرینی های قالب زده را در سینی می چینیم و در قسمت وسط فر قرار می دهیم و روی ۱۷۰ درجه سانتیگراد فر را می گذاریم. تا به مدت 10الی 15 دقیقه شیرینی های شما پخته شوند. البته باید دقت کنید مداوم به شیرینی ها سر بزنید تا نسوزند. در آخر صبر می کنیم تا کاملا سرد شوند ، زیرا زمانی که شیرینی ها داغ هستند بسیار شکننده و ترد هستند و با کوچکترین لمسی خرد می شوند و در نتیجه ظاهرشان خراب می شود.

سینی نوروزی شیرینی نخودچی 21652656

نکات مهم برای پخت شیرینی نخودچی

  • آشپزاستفاده از تخته خانه: برای پخت بهتر شیرینی نخودچی، بهتر است از تخته آشپزخانه استفاده کنید تا خمیر خوب ورز داده شود و به صورت یکدست و صاف قالب شود.
  • استراحت خمیر: پس از ورز دادن خمیر، می توانید آن را بین ۶ تا ۲۴ ساعت در یخچال قرار دهید تا استراحت کند و مواد به هم بچسبند.
  • تنظیم ضخامت خمیر: برای قالب زدن شیرینی نخودچی، باید ضخامت خمیر را به اندازه قالب های مورد نظر تنظیم کنید. اگر ضخامت خمیر بیشتر از حد مورد نظر است، با وردنه مجددا روی خمیر می توانید آن را بازتر کنید.
  • استفاده از کاغذ روغنی: برای جلوگیری از چسبیدن شیرینی به سینی فر، بهتر است کف سینی را با کاغذ روغنی پوشانید.
  • تنظیم دمای فر: دمای فر را باید روی ۱۷۰ درجه سانتیگراد تنظیم کرد تا شیرینی نخودچی در مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه به صورت کامل پخته شود.
  • سرعت پخت: باید مداوم به شیرینی ها سر بزنید تا نسوزند، زیرا زمان پخت برای شیرینی نخودچی قطعی نیست و ممکن است بسته به نوع فر و ضخامت شیرینی ها متفاوت باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن