چنگمال 847653413515

چنگمال شیرنی لذیذ کرمانی با روش بازاری

چنگمال کرمانی یکی از انواع شیرینی های خوشمزه و بسیار مقوی کرمان می باشد. این شیرینی بسیار راحت و سریع و بدون شکر آماده می شود و می توانید آن را در خانه تهیه کنید. همان طور که می دانید خرما به دلیل خاصیت فراوان که دارد بسیار مفید است از جمله یکی از مواد غذایی هایی با طبع گرم می باشد و سطح کلسترول را کنترل می کند و به بهبود سلامت مغز کمک می کند و همچنین از التهاب پیشگیری می کند. همچنین برای خانم های باردار بسیار مفید می باشد. در نتیجه چنگمال کرمانی این شیرینی سنتی علاوه بر طعم خوب آن دارای خواص زیادی هم می باشد. امروز قصد داریم طرز تهیه چنگمال کرمانی را در کالنی  به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

چنگمال 7465415241

مواد مورد نیاز

 • خرما :                      ۳۰ عدد
 • نان محلی کپو:               ۱ عدد
 • روغن حیوانی :             ۲۰۰ گرم
 • گردو و کنجد به مقدار لازم
 • دارچین، هل، زیره و بادیان به مقدار لازم

نان کپو :

نان کپو مخصوص شهر کرمان است. تفاوت این نان با نان های دیگر در ادویه و سبزیجات بکار برده در آن است. در تهیه این نان کرمانی از سبزی های مختلفی استفاده می شود که روی نان می ریزند و با دستور های متفاوتی درست می شود. سبزی استفاده شده در این نان شوید و گشنیز می باشد، شوید سرشار از آنتی اکسیدان ، باعث تقویت سیستم ایمنی می شود و از سرطان جلو گیری می کند.

چنگمال 874653413415

طرز تهیه چنگمال کرمانی مقوی و ساده

مرحله اول: آماده سازی مواد

ابتدا خرما را بشورید و آن ها را پوست بگیرید و هسته آن ها را خارج کنید و آن ها را کنار بگذارید. گردو را بشکنید و آن ها را پوست بگیرید و گردو ها را خرد کنید. به دلخواه می توانید پوست خرما را با بلانچ کردن بگیرید.

مرحله دوم: آماده سازی خرما

داخل تابه مناسب روغن حیوانی را بریزید و روی شعله ملایم قرار دهید تا روغن ذوب شود. سپس خرما های از قبل آماده شده را داخل تابه بریزید و تفت دهید. بعد از این که خرما نرم شد نوبت اضافه کردن گردو و کنجد می باشد. آن ها را اضافه کنید و هم بزنید. سپس ادویه ها را که شامل دارچین، هل و زیره و بادیان می باشد اضافه کنید و هم بزنید. بعد از چند دقیقه از روی شعله بردارید و تابه را کنار بگذارید.

مرحله دوم: آماده سازی شیرینی بدون فر

سپس نان محلی کپو را بردارید و داخل سینی مناسب قرار دهید و با دست آن را ریز ریز خرد کنید تا به قطعات کوچک تقسیم شود. بعد از این که کل نان خرد شد داخل کاسه ای بزرگ بریزید و خرما های از قبل آماده شده را داخل همان کاسه بریزید. سپس دستکش یک بار مصرف به دست کنید و با دست نان های تکه شده را با خرما ورز دهید تا مواد کاملا با هم مخلوط شوند.

مرحله سوم: سرو شیرینی چنگمال کرمانی

بعد از این که مواد با هم مخلوط شدند یک تکه از مواد را به اندازه یک نارنگی بردارید و با دست فرم دهید و گرد یا استوانه ای کنید. می توانید برای فرم و شکل بیشتر مواد را قالب بزنید. سپس آن ها را داخل ظرف مناسب سرو کنید. شیرینی چنگمال کرمانی شما آماده است. نوش جان

روغن جوشی یا نان روغن جوشی یکی از نان های سنتی ایرانی می باشد که در همه جای ایران با نام های مختلف تهیه می …

نکات کلیدی برای تهیه شیرینی چنگمال کرمانی بدون شکر

 1. در صورت در دسترس نبودن نان محلی کپو می توانید از نان تافتون یا نان سنگک نرم استفاده کنید.
 2. بهتر است نان کپو را یک روز داخل یخچال قرار دهید تا بیات شود.
 3. می توانید به جای روغن حیوانی از روغن کنجد یا روغن مایع استفاده کنید.
 4. می توانید به جای استفاده از گردو یا کنجد از نارگیل یا پسته استفاده کنید.
 5. دقت کنید که مقدار نان باید بیشتر از خرما باشد.
 6. می توانید برای تزئین شیرینی آماده سده را به کنجد یا پودر نارگیل آغشته کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن